Aktualności
Kiedy nurkuję, zapominam o wózku

Do Polski metoda nurkowania dla niepełnosprawnych trafiła ze Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że nawet osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, przy zachowaniu odpowiednich reguł, są w stanie swobodnie pływać pod wodą. Nurkowanie nawet dla ludzi w pełni sprawnych jest sportem, przy którym bardzo ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Podczas nurkowania osób niepełnosprawnych te zasady muszą być jeszcze bardziej podwyższone. Każdy niepełnosprawny najczęściej nurkuje z dwiema innymi osobami. Pod wodą wszyscy komunikują się za pomocą systemu gestów. Dla niewidomych jest to system znaków dotykowych.
O swojej przygodzie z nurkowaniem opowiedziały w reportażu dwie wspaniałe dziewczyny: Marzena Gawrijałek, która na skutek wypadku samochodowego jest niemal całkowicie sparaliżowana oraz Angelika Chrapkiewicz-Gądek, cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni. Angelika, mimo że porusza się na wózku, jest osobą bardzo aktywną. Między innymi, pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica”, które prowadzi kursy nurkowania dla osób niepełnosprawnych w Krakowie i w Warszawie.
Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Anna Olasińska, która uczy pływać osoby niepełnosprawne Metodą Halliwick oraz Łukasz Bieleń, organizator zajęć ze sportów ekstremalnych dla niepełnosprawnych. Gospodyni programu wraz z rozmówcami zastanawiała się, w jakich warunkach osoby niepełnosprawne mogą poczuć się „wolne od wózka” i dlaczego niektóre z nich decydują się podjąć wyzwanie, jakim są sporty ekstremalne. Zobacz rozmowę w studio.
Kiedy nurkuje zapominam o wózku
Komentarze (0)
