Aktualności

Wacław Laszkiewicz - bohater reportażu
 
Pan Wacław jest pierwszym w Polsce trenerem golfa dla osób niewidomych. Działa w ramach projektu „Zobaczyć golfa rękoma”, który jest zainicjowany przez Polski Związek Niewidomych i Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia. Jak mówi, golf jest dziedziną sportu dostępną dla każdego, dlatego chce udowodnić, że mogą go uprawiać również niewidomi. Pierwszy raz udało mu się tego dowieść w zeszłym roku podczas turnieju w patowaniu, czyli w celowaniu do dołka w greenie, z odległości około 10 metrów. Okazało się wówczas, że osoby niewidome osiągają takie same wyniki jak osoby widzące. W tym roku celem Pana Wacława jest nauka gry niewidomych zawodników na polu golfowym.

„Zobaczyć golf rękoma” jest częścią akcji  „Pomóżmy zobaczyć świat rękoma”, dzięki której tworzone są miniaturowe makiety najważniejszych trójmiejskich zabytków umożliwiające osobom z dysfunkcją wzroku podziwianie piękna architektonicznego Pomorza za pomocą dotyku rąk. Malutkie budowle wykonywane są ze środków zgromadzonych podczas m.in. dobroczynnych turniejów golfa, organizowanych przez Klub Rotary. Od zeszłego roku w turniejach czynnie uczestniczą osoby niewidome i bardzo słabo widzące, dla których golf  stał  się pasją oraz bodźcem inspirującym wyobraźnię i chęć współzawodnictwa. Pierwsze zawody, w których wzięło udział pięciu niewidomych zawodników, odbyły się we wrześniu ubiegłego roku. Niewidomi zawodnicy znajdujący się w trójce zwycięzców, czyli: Rafał Charłampowicz, Norbert Odrobina, osiągnęli ten sam wynik, co widzący uczestnicy. Świadczy to zatem o tym, że niewidomi mogą współzawodniczyć nawet z w pełni sprawnymi golfistami.

Pan Wacław twierdz, że gra w golfa jest dla niewidomych absolutnie możliwa. Nie musi ona przecież opierać się wyłącznie na percepcji wzrokowej, gdyż do gry potrzeba głównie wyczucia odległości do piłki, techniki pozwalającej w odpowiedni sposób operować kijem golfowym oraz skupienia i wyobraźni zawodnika. Odpowiednie ustawienie przez caddiego i nabycie wymienionych predyspozycji jest gwarancją sukcesu, jakim jest czynny udział w rozgrywce. Gracze przekonali się, że potrafią, więc podjęli się gry, która z czasem stała się ich pasją.

Pięć osób niewidomych z Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych kontynuuje swoje treningi i przygotowuje się do kolejnego turnieju. Treningi odbywają się na symulatorach najnowszej generacji i na polu golfowym.

Zawodnicy szkoleni przez Pana Wacława znają wszystkie techniczne elementy gry, są to:

Zamach golfowy, czyli wybicie piłki na odległość od kilku do kilkudziesięciu metrów, w zależności od zastosowanego kija golfowego;
Elementy gry krótkiej, czyli wrzucenie piłki z greenu jak najbliżej dołka (Green to obszar krótkiej, przystrzyżonej trawy w odległości około 10 metrów od dołka);
Patowanie, czyli toczenie piłki po Greenie.

Generalnie gra w golfa polega na tym, żeby pokonać pole, na którym jest 18 dołków. Zaczyna się od startu i gra do ostatniego dołka. Wygrywa ten, kto przejdzie całe pole z najmniejszą ilością uderzeń. Trudność polega na tym, że na polu są różnego rodzaju przeszkody, takie jak, zbiorniki wodne, bunkry z piaskiem, wysokie trawy, wzniesienia itd. Aby wykonać mniej uderzeń, trzeba je umiejętnie ominąć. Na Konic gry liczy się wszystkie uderzenia zawodników, ten, kto wykona najmniej uderzeń, wygrywa.

Uderzenie piłki na dalekie odległości, czyli tzw. zamach golfowy zawsze jest wykonywany w ten sam sposób, prędkość i odległość na jaką poleci piłka zależy od zastosowanego kija. Jest ich czternaście i różnią się długością rączki i kontem pochylenia łopatki. Każdy kij ma swój numer.

Podczas gry na polu bardzo ważna jest pomoc tzw. caddies, czyli osób, które doskonale znają pole golfowe, łącznie z umiejscowieniem zbiorników wody, bunkrów z piaskiem, nachyleniami terenu, górkami, czy obniżeniami. Caddies mają za zadanie pomagać w doborze kija i kierunku uderzenia w taki sposób, aby piłka ominęła przeszkody, określają ponad to jak daleko należy wybić piłkę. Są to pomocnicy, którzy występują w profesjonalnej grze w golfa. Ich pomoc jest niezbędna. Caddies pomagający osobom niewidomym mówią dodatkowo, gdzie znajduje się piłka, opowiadają, co widzą przed sobą. Kiedy zawodnik jest już odpowiednio ustawiony do uderzenia mówią do niego: „Jesteś w linii pata – wykonaj ruch.” Caddies po prostu pomaga wybrać jak najlepsze rozwiązanie, to nie tylko facet, który nosi torbę. Dobry caddie to gwarancja sukcesu. W rolę wcielili  się zawodnicy – juniorzy, którzy mają po kilkanaście lat, ale myślę, że są tegorocznymi potencjalnymi medalistami Mistrzostw Polski. Bardzo to przeżywają, gdyż z jednej strony chcą się zaangażować w pomoc niewidomym, ale jest to dla nich też pewne wyzwanie, gdyż do tej pory nie mieli okazji współpracować z niewidomymi.

Pan Wacław dąży do tego, żeby niewidomi byli jak najbardziej samodzielni na polu golfowym, jak mówi, ta samodzielność jest już coraz większa.

Pan Wacław czerpie ogromną satysfakcję z uczenia niewidomych.

Podczas gry bardzo ważna jest etykieta gry w golfa. Przestrzeganie jej zasad pomaga wszystkim na polu zachować porządek i bezpieczeństwo. Należy bowiem pamiętać, że na polu zawsze gra kilu graczy, którzy są na różnych etapach gry. Podstawa zasada to nie przeszkadzać partnerom gry.

Niezwykle ważne jest zachowanie w stosunku do grup grających przed i za nami. Regulują to zasady dotyczące wzajemnego przepuszczania się na polu. Mamy obowiązek przepuścić grupy, które są mniej liczne od naszych (np. nas jest czwórka, a dogoniła nas dwójka zawodników), przemieszczają się melexem lub gdy zauważamy, że wciąż na nas czekają (grają szybciej i lepiej). We wszystkich tych przypadkach powinniśmy podnieść rękę i oddać im pole, robiąc miejsce szybciej grającym zawodnikom. Jedynym graczem, który nie ma praw na polu, jest gracz samotny. Pomimo tego, dobrym zwyczajem jest przepuszczenie go. Oczywiście w żadnym z powyższych przypadków nie musimy nikogo przepuszczać, jeśli i my ciągle czekamy na swoją kolej. W takim przypadku, za zgodą grupy grającej przed nami, możemy opuścić dołek i przejść na kolejny. Generalnie nie można burzyć porządku i spowalniać gry.

Należy być uprzejmym w stosunku do innych graczy. Gdy uderzają inni, nie powinniśmy hałasować i dekoncentrować ich, np. rozmawiając przez telefon. Istotne są również wszelkie pomocne gesty. Jeśli grająca z nami osoba zgubi piłkę, pomagamy jej ją odnaleźć.

Ważne, aby po sobie sprzątać. Np. jeśli piłka znajdzie się na piasku i później ją wybijemy, trzeba po sobie zagrabić piasek. Jeśli naruszymy murawę, trzeba ją udeptać.

Bardzo ważny jest też strój. Nienaruszalnym wymogiem golfowego świata są: koszulka polo i spodnie inne niż jeansy. Dodatkowym atrybutem golfisty jest specjalna rękawiczka (u praworęcznych na lewą dłoń).

Zobaczyć golf rękoma
Zobaczyć golf rękoma

Zobaczyć golf rękoma
Zobaczyć golf rękoma

Golf niewidomych

GOLF NIEWIDOMYCH
1 z 5
GOLF NIEWIDOMYCH
GOLF NIEWIDOMYCH
2 z 5
GOLF NIEWIDOMYCH
GOLF NIEWIDOMYCH
3 z 5
GOLF NIEWIDOMYCH
GOLF NIEWIDOMYCH
4 z 5
GOLF NIEWIDOMYCH
Golf niewidomych
5 z 5
Golf niewidomych
GOLF NIEWIDOMYCHGOLF NIEWIDOMYCH
+3

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobaczyć golf rękoma
Następny artykuł:

Zobaczyć golf rękoma

tvnpix