Aktualności

Zuzia Madaj-Solberg - bohaterka reportażu
 
Pani Dominika mieszkała w Norwegii ze swoim mężem i dwójką dzieci, kiedy dowiedziała się, że trzeci raz zostanie mamą. Radość została przytłumiona, kiedy lekarze wykryli podczas badań USG wadę wrodzoną u jej córeczki – rozszczep kręgosłupa. W szczerej rozmowie jeden z lekarzy stwierdził, że Zuzia może nie być dzieckiem stworzonym do życia. Zasugerował aborcję.

Pani Dominika pytała norweskich lekarzy o możliwość zoperowania dziecka jeszcze w czasie trwania ciąży – odradzili to, sądzili, że ta metoda jest jeszcze w fazie eksperymentów i nie wiadomo jakie przynosi efekty.
Gdyby nie przypadek, Pani Dominika pewnie nie dowiedziałaby się, że takie operacje jednak dają pozytywne rezultaty oraz że są wykonywane w Polsce. Kilka dni po usłyszeniu diagnozy przyleciała do Polski na ślub koleżanki. Podczas wesela poznała fizjoterapeutę, który słyszał o operacjach prenatalnych i polecił jej bytomską Klinikę Ginekologii i Położnictwa.
Zuzanna była czwartym dzieckiem zoperowanym przez bytomskich chirurgów. Dziewczynka urodziła się w szóstym miesiącu - ważyła 910 gramów i mieściła się w dłoni. Zuzia bardzo dobrze się rozwijała. Kiedy miała dwa lata zaczęła chodzić. Niestety, w wieku trzech lat zachorowała na poważne zapalenie mózgu, po którym przestała samodzielnie chodzić.
Zuzia jest kilka razy w tygodniu rehabilitowana. Dzięki temu porusza się o kulach. Na dłuższe dystanse porusza się na wózku lub jeździ na rowerze rehabilitacyjnym.
We wrześniu zaczyna naukę w szkole podstawowej. Będzie chodzić do klasy integracyjnej. Codziennie, przez dwie godziny będzie jej towarzyszyła asystentka. Będzie pomagała m. in. w cewnikowaniu Zuzi czy pomoże przebrać się na wf.
Mama Zuzi, pani Dominika jest założycielką fundacji „SPINA”, która wspiera rodziny oraz propaguje wiedzę o najnowszych metodach leczenia rozszczepu kręgosłupa. Zuzia ma trójkę rodzeństwa – starszego brata Maksa (14 lat), siostrę Matildę (12 lat) i młodszego brata Nikodema (5 lat).

Do szkoły z asystentem
Do szkoły z asystentem

Zuzia Madej-Solberg

ZUZIA MADAJ-SOLBERG
1 z 6
ZUZIA MADAJ-SOLBERG
ZUZIA MADAJ-SOLBERG
2 z 6
ZUZIA MADAJ-SOLBERG
ZUZIA MADAJ-SOLBERG
3 z 6
ZUZIA MADAJ-SOLBERG
REHABILITANT ZUZI MADAJ SOLBERG
4 z 6
REHABILITANT ZUZI MADAJ SOLBERG
MAMA ZUZI MADAJ-SOLBERG
5 z 6
MAMA ZUZI MADAJ-SOLBERG
ZUZIA MADAJ-SOLBERG Z MAMĄ
6 z 6
ZUZIA MADAJ-SOLBERG Z MAMĄ
ZUZIA MADAJ-SOLBERGZUZIA MADAJ-SOLBERG
+4

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Do szkoły z asystentem
Następny artykuł:

Do szkoły z asystentem

tvnpix