Aktualności

Zuzia Oziębała - bohaterka reportażu
 
Mama Zuzi – Patrycja przez całą ciążę czuła się dobrze, badania wychodziły pozytywnie więc nie przypuszczała nawet, że czeka ją szok. Po porodzie dowiedziała się , że jej córka cierpi na rozszczep kręgosłupa. Ta sytuacja jednak nie załamała rodziców i bardzo szybko poradzili sobie psychicznie z zaistniałą sytuacją. Nie liczyli na cud. Faktem było to, że urodziło się im niepełnosprawne dziecko – na to już nie można było nic poradzić.

Ich wysiłki skoncentrowały się na tym w jaki sposób mogą pomóc córce osiągnąć jak największą samodzielność w przyszłości. Mama Zuzi studiowała pedagogikę specjalną, więc doskonale zdawała sobie sprawę co oznacza choroba córki. Dziewczynka tuż po urodzeniu przeszła operację zamknięcia przepukliny oponowo -  rdzeniowej. Dzieci z rozszczepem kręgosłupa często cierpią również na wodogłowie. W przypadku Zuzi lekarze zaproponowali wszczepienie profilaktycznie zastawki do mózgu, ale rodzice dziewczynki postanowili wstrzymać się z tą decyzją. Decyzja ta okazała się słuszna gdyż wodogłowie cofnęło się samoistnie. Zuzia ma również pęcherz neurogenny. Dziewczynka rozpoczęła rehabilitację właściwie natychmiast po wyjściu ze szpitala.
Rodzice zdecydowali się traktować ją bez specjalnej taryfy ulgowej. Ich postawa daje dobre rezultaty – Zuzia radzi sobie świetnie zarówno w kontaktach z rówieśnikami jak i w pokonywaniu codziennych barier. Jest dzieckiem bardzo dojrzałym jak na swój wiek. Bez słowa skargi znosi żmudną rehabilitację, ponieważ rozumie, że dzięki niej w przyszłości zacznie samodzielnie chodzić.
Zuzia pomimo niepełnosprawności jest dzieckiem pogodnym i bardzo towarzyskim. Dzieci w przedszkolu bardzo lubiły się z nią bawić. Zuzia ma bardzo dużo koleżanek, które bardzo często ją odwiedzają. Dziewczynka lubi rysować, lepić w glinie etc. Zuzia świetnie śpiewa, dlatego zawsze reprezentowała przedszkole na różnych konkursach piosenki dla maluchów. Ostatnio zajęła drugie miejsce na organizowanym w Głogowie konkursie piosenki przedszkolnej. Dziewczynka bardzo zaangażowana jest w opiekę nad swoim młodszym bratem. Zuzia ma bardzo dużo cierpliwości dla swojego braciszka – z pobłażaniem reaguje na jego psikusy. Mama Zuzi pracuje w tym samym przedszkolu integracyjnym, do którego chodziła jej córka. Jako nauczycielka wspomagająca zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, ale nie opiekowała się grupą Zuzi. Dziewczynka od września rozpoczęła naukę w szkole w klasie integracyjnej.

7 lat ćwiczeń
7 lat ćwiczeń

Zuzia Oziębała

ZUZIA OZIĘBAŁA
1 z 6
ZUZIA OZIĘBAŁA
ZUZIA OZIĘBAŁA
2 z 6
ZUZIA OZIĘBAŁA
ZUZIA OZIĘBAŁA
3 z 6
ZUZIA OZIĘBAŁA
ZUZIA OZIĘBAŁA
4 z 6
ZUZIA OZIĘBAŁA
ZUZIA OZIĘBAŁA
5 z 6
ZUZIA OZIĘBAŁA
ZUZIA OZIĘBAŁA Z BRATEM
6 z 6
ZUZIA OZIĘBAŁA Z BRATEM
ZUZIA OZIĘBAŁAZUZIA OZIĘBAŁA
+4

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Cudowne.Patrycja,to jest budujące dla rodziców,którym rodzi się dziecko z jakąś niepełnosprawnością. Powinni im puszczać w szpitalu ten film.Bardzo budujący.Super.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   Zuzia Oziębała
   Następny artykuł:

   Zuzia Oziębała

   tvnpix